O programu Copernicus

O programu Copernicus

Program Copernicus je program Evropské unie, který umožňuje pozorovat naši planetu a její prostředí v zájmu obecného užitku všech evropských občanů. Díky rozmanitým technologiím – od  družic na oběžné dráze Země po  měřící systémy na zemi, v moři a ovzduší – jsou jeho prostřednictvím otevřeným a volně dostupným způsobem poskytovány údaje a informační služby  pro využití v mnoha oblastech. 

Získaná data jsou využívána pro vytváření služeb programu Copernicus, které jsou zaměřeny na ochranu životního prostředí v oblastech územíatmosférymořského prostředízaznamenávání klimatických změndále na krizové řízení a bezpečnost.

Služby a informace, jež program Copernicus poskytuje, využívají nejen exekutiva a orgány veřejné správy, které mohou na základě těchto informací činit lepší rozhodnutí a přijímat efektivnější opatření, ale také akademická a výzkumná sféra, stejně jako soukromé firmy a široká veřejnost. Všichni uživatelé mají přímý, bezplatný a neomezený přístup ke všem informacím i službám, které program Copernicus nabízí.

Program koordinuje a řídí Evropská komise ve spolupráci s členskými státy, Evropskou kosmickou agenturou (ESA), Evropskou organizací pro využívání meteorologických satelitů (EUMETSAT), Evropským střediskem pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), agenturami EU a Mercator Ocean.