Energetika a přírodní zdroje

Energetika a přírodní zdroje

Evropská unie si jako jasnou prioritu stanovila, že přijme opatření k řešení problémů v oblasti energetiky. Dále se zavázala zajistit, že do roku 2020 bude energie z obnovitelných zdrojů tvořit 20 % z celkového množství energie spotřebované v EU a do roku 2030 pak 27 %.

Klíčovou roli při dosahování tohoto závazného cíle bude hrát větrná energie, která je cenově dostupným, ekologickým zdrojem. Dalším zdrojem udržitelné obnovitelné energie je také Slunce: za jediný den absorbují pouště ze Slunce více energie, než jí spotřebuje lidstvo za celý rok.

Mezi hlavní obnovitelné zdroje energie patří rovněž energie z vodních zdrojů a z biomasy. Data získaná prostřednictvím programu Copernicus se mohou využívat například pro prognózy výroby sluneční a větrné energie, pro výběr lokalit určených pro zařízení na výrobu obnovitelné energie, monitorování biomasy nebo monitorování hladiny vody. Má proto potenciál podporovat účinné využívání obnovitelných energií, což pomůže uspokojit vzrůstající celosvětovou poptávku po energii bez zvýšení emisí CO2.

Díky velkému objemu dat a informací, které poskytuje (např. pobřežní prostředí, znečištění moře, prognóza proudů a driftů, monitorování infrastruktury) může Copernicus podporovat také využití v oblasti neobnovitelných energií, jako je například ropný a plynárenský průmysl.

Příklady využití:

Dokument se zobrazí po kliknutí na obrázek.

Dokument se zobrazí po kliknutí na obrázek.