Copernicus v EU

 

  

 

     

 

 

Copernicus v ČR

 

 

Kontakt

  copernicus(at)mzp.cz

Novinky 2017

8. 12. 2017

Data Copernicus přinášejí předpověď znečištění ovzduší ve Vašem městě do Vašeho mobilního telefonu 

Chcete se dozvědět jaký je stav znečištění ovzduší ve Vašem městě prostřednictvím dat programu Copernicus?

Společnost Plume Labs, která se zabývá ochranou životního prostředí a bojuje proti krizi znečišťování ovzduší s prvotřídním globálním datovým systémem na světě, nyní využívá ve své mobilní aplikaci data z programu Copernicus, resp. služby pro monitoring atmosféry Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), kterou poskytuje Evropské centrum pro střednědobou předpověď počasí, ECMWF.

Pomocí satelitních dat z družic Sentinel programu Copernicus, nejmodernějších predikčních numerických modelů a technologie superpočítačů poskytuje CAMS analýzy a předpovědi o kvalitě ovzduší v Evropě a s nižším rozlišením i po celém světě. Tyto analýzy a předpovědi spolu se všemi dalšími informačními produkty CAMS jsou webu služby volně k dispozici a to zejména díky otevřené datové politice Copernicus.

 

Díky datům z programu Copernicus se tak nyní miliony evropských občanů mohou pomocí svého mobilu dostat každodenně ke zprávám o místních informacích o kvalitě ovzduší ve svém městě, ale i v destinacích, kam například vycestují.

 

Plume Air využívá pokročilé jak satelitní data, tak data z cca 12 000 pozemních stanic. Průzkumy potvrzují, že až 73% uživatelů Air Report tvrdí, že včasná informace jim pomohla přizpůsobit své chování (sportovní aktivity, pobyt venku) v souladu se stavem ovzduší. Poté, co jsme zvyklí na každodenní předpověď počasí, nyní bude stejně snadné kontrolovat také prognózu znečištění v našem městě. Je to další příklad využití dat z programu Copernicus v našem každodenním životě, v životě nejen vědců, vlád nebo firem využívajících data Copernicus, ale v životě běžných lidí, dětí, sportovců. Informace o kvalitě ovzduší tak mohou přizpůsobit naše chování a zlepšit kvalitu života ve městě.

 

Mobilní aplikace Plume Labs je zdarma a volně ke stažení.

Aplikaci Plume Air pro Váš mobilní telefon podporovaný Android můžete stáhnout zde.

Aplikaci Plume Air pro Váš mobilní telefon podporovaný Apple můžete stáhnout zde.

 

Komu se nezobrazí na proklik, zde je plný link.

https://atmosphere.copernicus.eu/news-and-media/press-room/press-releases/copernicus-data-brings-pollution-forecasting-your-mobile

8. 12. 2017

Euronews a Copernicus představují nové programy, které dávají klimatickým změnám a datům o atmosféře větší uplatnění v každodenním životě

Od 1. prosince můžete sledovat prostřednictvím EURONEWS zprávy o predikci kvality ovzduší v hlavních evropských městech. Každé město je označeno indexem kvality ovzduší od 1 do 5 (velmi dobré až velmi špatné). Vysílání probíhá několikrát denně s aktualizací každé ráno a večer, animovaná mapa Evropy zobrazuje exkluzivní data o kvalitě ovzduší.

Proč je tako zpráva zajímavá pro uživatele Copernicus?

Na zpravodajství pro EURONEWS se podílí ECMWF, Evropské centrum pro střednědobou předpověď počasí (ČR je spolupracující členský stát). ECMWF je zároveň poskytovatelem dvou služeb Copernicus a sice služby pro monitoring atmosféry, Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) a služby pro sledování klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S).

Denní 24hodinová prognóza kvality ovzduší nad Evropou a měsíční aktualizace věnovaná změně klimatu je zpracována na základě satelitních otevřených dat družic Sentinel z evropského programu pro monitoring životního prostředí Copernicus. Data jsou vyhodnocována ECMWF v rámci služeb Copernicus, porovnána s pozemním pozorováním a následně zpracována ECMWF. Na základě otevřené datové politiky Copernicus lze data bezplatně stahovat.

Díky těmto službám Copernicus a spolupráci s Euronews se lidé nyní mohou dozvědět o očekávané kvalitě ovzduší tam, kde žijí, pracují nebo tam, kam plánují vycestovat. Pro více informací navštivte tiskovou zprávu Copernicus ECMWF.

10. 7. 2017

Uživatelská komunita Copernicus

Vážení uživatelé,

v rámci snahy o zlepšení komunikace a předávání informací mezi Národním sekretariátem a Vámi jsme se rozhodli vybudovat registr kontaktů, kterým budeme pravidelně zasílat novinky, výzvy či žádost o spolupráci při formování pozice ČR.

Prosím Vás o vyplnění základních kontaktních údajů. Po vyplnění obdržíte notifikační mail. V něm prosím ještě jednou potvrďte, že máte zájem o zařazení do databáze.

Děkujeme za Vaši spolupráci.

 

Registrační formuláře zde:

https://www.mzp.cz/www/reg_sys.nsf/action.xsp?documentId=4F46&action=openDocument


31. 3. 2017

Copernicus InfoSession (24. 5.)

Zveme Vás na Copernicus Training and Information Session, která se uskuteční 24. 5. 2017 v prostorách agentury GSA v Praze-Holešovicích. Akci pořádá Evropská komise – DG – GROW ve spolupráci s Národním sekretariátem GEO/Copernicus. Program a registrační formulář naleznete v tomto odkazu: http://workshop.copernicus.eu/prague-infosession

 

31. 3. 2017

6. české uživatelské fórum (25. 5.)

Zveme Vás na tradiční konferenci České uživatelské fórum, jehož letošní šestý ročník se zaměří na téma využívání družicových dat v oblasti územního rozvoje. Program konference bude zveřejněn v následujících dnech. Registrační formulář naleznete v níže uvedeném odkazu, nezapomeňte, prosím, potvrdit registraci v mailu, který Vám bude zaslán.

http://www.mzp.cz/www/reg_sys.nsf/action.xsp?documentId=3CC6&action=openDocument

Nahoru

Zpět na titulní stránku