Copernicus v EU

 

  

 

     

 

 

Copernicus v ČR

 

 

Kontakt

  copernicus(at)mzp.cz

ECMWF C3S ATTRIBUTION WORKSHOP

 1. O semináři

  Ve dnech 10. - 11. října 2017 spolupořádalo Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo dopravy ČR a Evropské centrum pro střednědobou předpověď počasí, ECMWF C3S Attribution Workshop. Seminář proběhl v budově Ministerstva dopravy a jeho hlavním cílem bylo definovat požadavky pro službu v rámci programu Copernicus, C3S (Copernicus Climate Change Service), jejímž poskytovatelem je právě ECMWF.

   

  Služba Copernicus C3S by se měla věnovat analýze vlivu klimatických změn na vznik extrémních meteorologických úkazů, které způsobují obrovské škody na životech i majetku. Účelem workshopu je porozumět stavu výzkumu ve vědeckých disciplínách a posoudit, zda se výzkum dostal do fáze, kdy na získaných poznatcích bude možné vystavět funkční atribuční, resp. operační službu.

  Seminář byl přístupný pouze vybrané odborné komunitě klimatologů, zúčastnilo se jej čtyřicet diskutujících z předních evropských meteorologických služeb, mimo organizátora akce ECMWF, také Deutscher Wetterdienst, Climate Central, AEMET, FMI, Met Office, MeteoSwiss, Metéo FranceKNMI, ale také zástupci universit např. University of Oxford, University of Leeds, University of Reading. Z České republiky byli pozváni odborníci z ČHMÚ a CzechGlobe.

   

  Na základě zveřejněné tiskové zprávy Copernicus ECMWF poskytla ranní vstup Česká televize prostřednictvím Studio 6 dne 10. 10.  viz. link a odpolední reportáž ve Studiu ČT24 10. 10. ve 14:30 hod. viz link (16. min. záznamu). Záznam mluveného slova prostřednictvím Českého rozhlasu Plus, Magazín Leonardo s Dickem Dee, zástupcem ředitele služby Copernicus C3S, ECMWF a Petra Štěpánka z CzechGlobe viz link (záznam na 5. min).

 2. Program
 3. Seznam účastníků
 4. Prezentace
   Atributtions  Breakout_upstairs
   Oldenborgh  Dee
   Shaffrey  Stott
   Kotlarski  Otto
   Weisheimer  Vamborg
 5. Fotogalerie